Evropským firmám se daří, snižují dluhy a navyšují zisky nejrychleji za sedm let. Investovat se ale bojí
Evropským firmám se daří, snižují dluhy a navyšují zisky nejrychleji za sedm let. Investovat se ale bojí
Zatímco evropské státní rozpočty sužuje dluhová krize, z níž povede cesta zřejmě dlouhá a strastiplná, společnosti v regionu jsou na tom o poznání lépe – firmy snižují své dluhy a navyšují zisky nejrychleji za sedm let. Výše finančních závazků v poměru k ziskům společností v rámci indexu Stoxx Europe 600 se ve třetím čtvrtletí snížila o 22 procent, tedy nejvýrazněji od roku 2003, vyplývá z průzkumu agentury Bloomberg. Analytici očekávají, že evropské korporátní zisky v letošním i příštím roce přidají ročně 46 procent, relativní ocenění by pak kleslo na rekordní minima, vyjma čtvrtletí následujícího po pádu investiční banky Lehman Brothers v září 2008.
Tenčící se dluhy firem a klesající PE násobky považují finanční domy včetně GLG Partners LP, Pioneer Investments a Aegon Asset Management za býčí signály. Náklady na financování pro slabší ekonomiky eurozóny mezitím prolamují rekordy. Spready mezi italskými desetiletými dluhopisy a německými bondy s podobnou splatností vzrostly včera o více než 200 bazických bodů na nejvyšší úroveň za posledních 13 let, španělské dluhopisy zaznamenaly největší propad od vzniku eurozóny, když se jejich riziková prémie rozšířila na 289 bps. Na nové rekordy vystoupaly i náklady na pojištění proti úvěrovému selhání (CDS) evropských států, a to i Irska o 10 bodů na 614, u Portugalska o 11,5 bps na 551, u Španělska o 9 bps na 361 bodů a pro Itálii o dalších 7 bodů na 253 bps. Řecký CDS vzrostl o 10 na 979 bps.
Aktuální situace na trzích podle analytiků BNP Paribas Fortis Global Markets ukazuje, že manažeři společností se obávají neúspěchu systému finanční pomoci jednotlivým vládám, a setrvávají tak ve velmi opatrné strategii, která není příliš štědrá k akcionářům – pozastavily tak například zpětné odkupy akcií a investice do fúzí a akvizic. „Již po pádu Lehman Brothers manažeři ukázali, že jsou schopni velice rychle reagovat omezením nákladů a investic a udržet je pod kontrolou,“ uvedl Fabio Di Giansante z Pioneer Investments, která celosvětově spravuje aktiva v objemu 246 mld. USD. Pokračování