Hysterické masy. Třetí část interview s André Kostolanym
André Kostolany
Wohlhüter: Zažil jste několikrát spekulace, které nevyšly. Co bylo spouštěčem těchto věcí, jaký byl důvod těchto ztrát?
Kostolany: Špatně jsem posoudil situaci! Neboť logika na burze není stejná jako logika všedního života. Chtěl jsem, na základě mých ekonomických studií, za něž bych dnes už nedal ani zlámaný krejcar, spekulovat podle logiky všedního dne. To bylo ale vždy špatně. Člověk se musí burzu naučit, člověk jí musí umět. Jde hlavně o psychologii mas, jelikož právě masy burzu vytváří.
Podle mé statistiky je na burze v plusu maximálně deset procent lidí. Neříkám vydělává, jelikož vydělávat je na burze špatným slovem. Na burze se peníze nevydělávají. Jenom ti tak seriozní Němci tomu říkají "vydělávat". Francouzi říkají "gagner de l'argent": člověk peníze získává. Američané "dělají" peníze, "to make money". Angličané říkají "to earn money", sklidit peníze. Oni sklidili peníze britského impéria. My Madaři říkáme, že peníze hledáme: "Kolik hledáš za měsíc? Co jsi na burze hledal atd." To je velmi charakteristické pro každý národ. Na burze se dají dělat peníze, ale to se podaří maximálně deseti procentům účastníků burzy.
Wohlhüter: Ríkáte, že na burze funguje jiná logika než v každodenním životě. Můžete mi uvést nějaký konkrétní příklad?
Kostolany: Jeden docela jednoduchý příklad: V posledním roce či dvou letech mohl člověk, který četl burzovní zprávy, konstatovat: Když roste nezaměstnanost a hospodářství se daří trochu hůř, pak burza roste. Je to logické?
Wohlhüter: To sice logické není, ale existuje tady spojitost?
Kostolany: Ano, ale ne podle všedního dne. To jsme zase u burzovní logiky. Je to totiž takhle: Když stoupá nezaměstnanost a ekonomice se daří hůř, počítá člověk s tím, že centrální banka postižené země - např. německé Bundesbanky - sníží úroky, aby oživila hospodářství. Když se ale sníží úroky, poskytne to na krátkou dobu velmi velký impuls pro kurzy. Z krátkodobého i střednědobého pohledu jsou úroky rozhodující. Z dlouhodobého ale samozřejmě nejsou.
Když nezaměstnanost klesne tak silně jako například v posledních letech v USA - člověk tam má nejnižší nezaměstnanost za 30 nebo 40 let -, pak je to pro burzu krátkodobě nedobré, jelikož spíš člověk počítá s tím, že centrální banka zvyší úroky, aby bojovala s inflací. Když se ale zvýší úroky, tak je to krátkodobě velmi špatné pro burzu - dlouhodobě ale samozřejmě ne.
Proto je situace v USA, kde spadla nezaměstnanost na minimum, a kde mají velkou prosperitu a dobrou konjunkturu, z dlouhodobého pohledu velmi příznivá. Krátkodobě je to ale právě naopak a většina lidí spekuluje krátkodobě. Většina účastníků burzy jsou pouze hráči: Koupí dnes, aby pozítří se ziskem prodali. Proto je to tak, že hráči při špatných ekonomických zprávách kupují papíry, ale když jsou zprávy z hospodářství dobré, tak mají strach, že centrální banka zvedne úroky, a papíry prodají.
To je nejjednodušší a absolutně správný příklad, jak ukázat že logika všedního dne a burzy není identická, neboť to neodpovídá logice všedního dne, že burza při dobrých zprávách padá a při špatných roste.
Wohlhüter: Tahle souvislost - rostoucí nezaměstnanost a radost na burze - vytváří ale o burze negativní obrázek. Spousta lidí to nechápe. To přináší burze nadále částečně špatnou image.
Kostolany: Image může být špatná, nicméně je to menšina, která je na burze v plusu, jelikož tuhle image přelstí. Člověk musí samozřejmě burzu znát, ale vždy také říkám, že to nejdůležitější je štěstí. Člověk musí mít také letité zkušenosti, aby věděl, jaké budou reakce z hlediska psychologie mas, neboť burza je určitě o psychologii mas.
Ten, kdo se chce stát burziánem, by měl proto namísto ekonomie studovat psychologii mas. Dám vám dobrou radu. Přečtěte si Psychologii mas od Le Bona. Je to slavná kniha z roku 1896. Je to pro burziána nejdůležitější studium. Ne, to je trochu přehnané. Jasné je toto: všední logika a názory nejsou na burze důležitými faktory. Na burze musí člověk těžit z nezkušenosti jiných.
Wohlhüter: Le Bon v knize Psychologie mas tvrdí, že masy reagují jako ženy.
Kostolany: Ano, řekněme raději hystericky, když chcete, tak taky jako ženy, ale to by spousta dam neakceptovala. Ano, masy reagují hystericky, proto také byla má rada pro burzu před pěti lety znovu zřetelná: V mém sloupku v ekonomickém časopise "Capital", který vedu již 33 let a také v televizi, rádiu, na mých přednáškách, v rozhovorech pro noviny opakuji jenom jednu věc. Dám vám jeden tip. Jinak nedávám žádné tipy - možná tu a tam, ale jinak ne. Udělal jsem s tipy špatnou zkušenost. Jelikož mám trpělivost, dokážu vydržet než burza zase poroste. Ale moji přátelé a známí tohle nedokážou. Oni dnes něco koupí a pozítří papír zase prodají, jelikož padá.
(překlad z němčiny: Hynek Rozkovec)
Hynek Rozkovec, burzovni-noviny.cz, o autorovi
hynek.rozkovec(z)akciecz.cz
Využíváme První CZ reklamní systém pro podnikatele a investory CzechNet.org.