Jak finančně zabezpečit vaše právě narozené potomky v dospělosti
Zajímavá otázka, kterou jsem od lidí již párkrát slyšel. Odpověď rozhodně není snadná ani krátká. Je zde jistě vícero možností, ale relativně jistých skutečně poskromnu. Pro běžného smrtelníka s minimálně průměrnou inteligencí vidím ve skutečnosti jenom jednu.
Zkoušíme to přes podnikání
Jak tedy nyní či postupně zabezpečit vašeho potomka během příštích osmnácti let? Jak to udělat, aby inflace vaše snažení postupně nelikvidovala? Jak to udělat, aby to celé bylo relativně či téměř jisté? Nejprve je zde několik možností, které budou pro některé lidi ty nejlepší. Bohužel se jedná o menšinu populace. Tak například si dokážu představit, že někdo je schopen během těch osmnácti let budovat či vybudovat vlastní firmu, kterou potom celou či část svému potomku předá a nebo ji prodá a utrží odpovídající peníze, které potomku předá. Takto schopní a úspěšní lidé existují. Má to přesto svá rizika. Může být dramaticky zasažen celý sektor či bude učiněno velmi špatné manažerské rozhodnutí a firma zkrachuje. To se může stát. Tohle řešení je velmi elegantní a současně jej nelze považovat za jisté. Pro toho, kdo to dokáže, je to řešení ideální.
Je zde i jiná cesta
Další řešení je pro někoho, kdo dokonale ovládá a umí investice do pozemků, nemovitostí či něčeho v principu podobného. Ano, dokáži si představit, že někdo během těch osmnácti let udělá pár skvělých investic, které se velmi dobře zhodnotí a v den D je svému potomkovi předá. Opět řešení pro menšinu populace. Ale pokud někdo umí - je to opět elegantní řešení. Solidní pozemky či nemovitosti nenakoupené v nějaký nešťastný okamžik, kdy je trh na vrcholu, by si v horizontu dvaceti let měly vést velmi slušně a určitě překonat inflaci. Jistě, v případě nemovitostí je třeba se o ně dobře starat.
Které finanční instrumenty ano a které ne a proč
Nyní tedy řešení, které je vhodné pro většinu populace, nemusíte na něj být milionáři a bude vám stačit IQ nad 95 (ve skutečnosti předpokládám, že tento server čtou většinou lidé nadprůměrně inteligentní :-)). Jde o rozličné finanční instrumenty z nabídky bank či všemožných finančních institucí. Z těch budeme vybírat. Je to můj článek a tak zde popíšu svoje osobní názory. Zapomeňte na podílové fondy - je to "vydřidušina" a většina zisku skončí u správce fondu. Zapomeňte na zlato, to není žádná investice. Zapomeňte na komodity a byl bych velmi opatrný u dluhopisů. A jsme u vítěze - v zásadě jediná možnost, jak si poradit se zadáním, jsou akcie.
Proč akcie
Pro účely tohoto článku to poněkud zjednoduším. Akcie v dlouhodobém horizontu rostou. Pokud se podíváte na růst akciového trhu a současně budete dividendy reinvestovat (nakupovat další akcie), je zde velká pravděpodobnost, a vycházíme zde z dlouhodobého sledování trhů, že průměrné roční zhodnocení vašich investic bude někde na úrovni 10-11%. Nejenže to znamená, že vyhrajete boj s inflací, ale investice se bude krásně zhodnocovat. Je to matematika pro druhý stupeň. Spočítejte si, kolik dělá 10% ročně po dobu osmnácti let. Je zde jedno riziko, s kterým je třeba se vypořádat. Je třeba se vypořádat se situací, kdy veškeré nákupy uděláte na vrcholu trhu, kdy je celý trh předražen a lze očekávat, že se na takovou úroveň dlouhá léta nedostane a nebo, že nakoupíte za všechny vaše peníze v okamžiku těsně před padesáti či stoletým propadem trhu (tím se myslí největší % propad trhu za toto období). Je zde jedna primitivní metoda, kterou situaci snadno vyřešíte a ani o tom nemusíte moc přemýšlet. Spočívá v tom, že akcie jednoduše přikupujete za stále stejně velké peníze a to v pravidelných intervalech. Tím může být třeba měsíc, kvartál či třeba rok. Tím ty nákupní ceny dokonale zprůměrujete a dokonce i když uděláte první "sady" nákupů třeba před rokem 2008 (což mohu s klidem označit za osmdesátiletý prodap burz), i tak nakonec vyhrajete. Proč? Protože hned další "sady" nákupů realizujete za zlomky cen před krachem burzy. Pokud mi nevěříte, tak si na to vyhraďte třeba celou sobotu a sledujte ceny akcií třeba v ČR, v Německu a v USA v letech 2008-2011. Musíte mi dát za pravdu. Ohromný propad trhů během burzovního krachu, ale následně, po odražení se trhů ode dna, zase ohromné nárůsty v řádech stovek procent.
Jak to portfolio sestavit
Zatím nemám potomka, ale já osobně bych to udělal takto a jak uvidíte, není to nic složitého. Postupně vytvářené portfolio bude mít maximálně 70 titulů (aby ho váš mozek i oči zvládly sledovat). Nakupovat budu za stejně velké částky (plus inflace) vždy 1.1.. Nakupuji celých 18 let. Tituly budou ze všech oborů a nakupoval bych jedničky či dvojky na trhu, rozhodně zavedené firmy se solidní dividendou.
Rozdělení dle regionů i měn:
- 1/4 ČR - CZK
- 1/4 Německo a Evropa - euro
- 1/4 USA - usd
- 1/4 zbytek světa - usd (případně místní měna)
Dividendu samozřejmě reinvestovat. Tedy prakticky - přijde tučná dividenda Veolia (VE)? Přikoupit další akcie Veolia.
Co je k tomu třeba
Potřebujete alespoň chápat podstatu investic do akcií. Potřebujete si alespoň trochu nastudovat danou kupovanou firmu. Potřebujete být dostatečně psychicky odolní na to, aby jste se drželi plánu i v situaci, kdy vám nějaký titul klesne třeba o 80%. S tím se v plánu počítá. Musíte se držet celých těch 18 let plánu. Než začnete, třikrát si to vše znovu promyslete. Musíte svému plánu věřit a musíte být odhodláni to těch 18 let vydžet i kdyby měly "padat trakaře". Pokud se vám potomek narodil letos nebo se tak stane příští rok, za tento plán na příštích 18 let dám ruku do ohně a jsem si jistý úspěchem. Budu velmi rád, když mi někdo, kdo jste v takové situaci, začnete od letošního roku psát a to příštích 18 let, mohlo by to být velmi zajímavé sledování. Klidně mi napište na jhy(z)jhy.cz a klidně z toho uděláme i veřejné sledování.
Takže, co si o tom všem myslíte?
Jan Hýsek, jhy(z)jhy.cz
Doporučení
Využíváme CzechNet.org.
Diskusní téma: Jak finančně zabezpečit vaše právě narozené potomky v dospělosti
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.