Měnová válka je tady, těšte se na dlouhé období volatility
Štítky:
měny | státy | banky | centrální banky
Článek ve spolupráci se Saxo Bank
Volatilita se vrátila na měnové trhy jako stálý host. Je to proto, že investiční svět zvolal heuréka! Ve světě ničím nepodložených měn je vítězem země, která svoji měnu znehodnocuje nejvíce. S příchodem liberálně-demokratické vlády v Japonsku začala v prosinci opět zuřit měnová válka. A kdo chvíli stál, stojí opodál.
Doporučení
Po dramatických pohybech z druhé poloviny roku 2008 se volatilita měnového trhu pomalu vrátila do normálnějších mezí, i když během let 2009-2011 zažila několik výkyvů. V roce 2012 pak volatilita téměř zmizela, takže koncem roku se rozmezí obchodování vrátilo na předkrizové úrovně let 2006-7. V některých případech, např. u měnových párů britské libry k americkému dolaru a amerického dolaru k dolaru kanadskému, bylo rozmezí obchodování na desetiletých minimech či v jejich blízkosti.
Analytici přispěchali s vysvětlením, že důvodem nízké volatility je snižující se rozdíl mezi úrokovými mírami, přičemž největší má ze zemí G10 australský dolar - pouhá 3 procenta. Dokonce i centrální banky rozvíjejících se zemí začaly snižovat sazby, aby podpořily domácí ekonomiku. Centrální banky také zlikvidovaly všechna systémová rizika tím, že se snaží být stále všudypřítomné. Nekonečným naléváním likvidity se snaží zabránit všemu negativnímu, co by trhy mohlo postihnout.
V polovině loňského listopadu byly v Japonsku vyhlášeny volby, ze kterých budou zřejmě těžit opoziční liberální demokraté, kteří jsou zapálenými stoupenci oslabování jenu, které většinou maskují jako "boj proti inflaci". Od té doby japonský jen oslabil proti dolaru o nevídaných 17 procent a o více než 20 procent vůči jenu. Stačily na to necelé tři měsíce, během kterých se ujal úřadu pan Abe. Mezitím ve svém výkaznictví ponechala Evropská centrální banka komerčním bankám až příliš prostoru. Ty situace využily a vrátily část záchranného balíčku předčasně. Díky tomu euro letos prakticky vystřelilo nahoru. Libra se potácí na okraji propasti díky nástupu nového guvernéra Bank of England, pana Carneyho, který pravděpodobně zahájí velké oslabování britské měny. Australský i kanadský dolar se také chvějí. Jenže tohle je jen začátek. Letos se na forexu stane mnohem víc.
Japonsko bylo první zemí, která začala brát měnovou politiku jako naprosto zásadní součást národních zájmů. To je sice pochopitelné, ale v globální ekonomice se slabou poptávkou a nadměrnou kapacitou je tento krok také aktem mezinárodní ekonomické agrese, která nezůstane bez odezvy. Vypukla globální měnová válka.
Volatilitu měnových párů ženou vpřed dva faktory. Prvním je politizace národních bank. Začala v Japonsku, ale brzy dorazí do Evropy - Bank of England může být po nástupu Carneyho další. Stačí když začne realizovat radikální kroky k tomu, aby Británie dosáhla "únikové rychlosti". Politizace přichází s vědomím toho, že centrální banky disponují největší mocí nad měnou a hospodářstvím státu. Jde o moc, kterou by si vlády rády uzmuly pro sebe, jelikož voliči požadují po politicích provádění většího množství pozitivních změn.
Doporučení
Obytné vozy Eastwander
V blízké budoucnosti bude dalším tahounem mezinárodní reakce na nedávný dramatický krok Japonska. Zapněte si pásy a sledujte vysokou volatilitu na měnovém trhu. Dochází zde ke změně paradigmatu. Už nestačí pouhé skupování rizikových aktiv. Centrální banky dají zelenou agresivním rvačkám v blátě znehodnocování měn, do kterých se postupně zapojí jeden stát za druhým. A konec konců, všechny měny budou i nadále dlouhodobě oslabovat vůči jediné skutečné měně - zlatu. V každém případě nás čeká velmi pěkná podívaná.
John J. Hardy, vedoucí úseku Strategií měnových obchodů
Doporučení
Nevíte si rady s daňovým přiznáním?
Hledáme strategického partnera
Uvažujete o nákupu obytného vozu? Máme dobrý tip.
Product placement, který stojí za to
CzechNet to je jeden milion zobrazených stránek měsíčně. Jak na tom můžete profitovat?