Pravidlo číslo 1, které vám otevře cestu k bohatství
Je to pravidlo tak prosté jak jenom pravidlo může být! Funguje zcela spolehlivě již tísíce let. Pokud se chcete mít v životě dobře, být finančně nezávislí a vybudovat solidní majetek, nemůžete se bez něj obejít. Přesto jej v praxi dodržuje pozoruhodně málo lidí. Je to pro mne záhada. Možná je to tím, že my lidé nejsme zcela racionální bytosti. Ať už si to připustíme nebo ne, řídíme se především emocemi. Tady je ale nutné trochu přemýšlet. Kde je tedy jádro pudla?
Je to přitom tak jednoduché. Prostě nemůžete utrácet více než vyděláte. Nesmíte ani utrácet přesně tolik, kolik vyděláte. Musíte být schopni každý měsíc a to dlouhodobě odkládat část finančních prostředků, které vyděláte, stranou. Již 10% z vašeho čistého příjmu odložených měsíčně dokáže na delším horizontu učiněné zázraky. Tyto peníze je ovšem třeba racionálně, systematicky a přiměřeně konzervativně ukládat a investovat. Bohatě stačí, když se vám budou zhodnocovat o šest či sedm procent průměrně ročně.
Vypadá to jednoduše, že? Zjistil jsem ale na řadě osobních příběhů, že se to velké části lidí vůbec nedaří. Jsou i tací, kteří systematicky utrácí více než vydělají. Jaký lze při takovém přístupu očekávat konec, to je na snadě.
Paradox
Dále jsem zjistil snad ještě paradoxnější věc. Je totiž celkem jedno, kolik člověk vydělává. Jde o přístup a disciplínu. Je jedno, zda měsíčně vyděláte 10.000,-, 50.000,- nebo 150.000,-. Jsou tací, kteří nejsou schopni si ze 150.000,- měsíčně odkládat nic. A jsou jiní, kteří zvládnou odkládat 10% z příjmu 10.000,- měsíčně. Skoro jako kdyby většina lidí při zvýšeném příjmu okamžitě "přecvakla" na vyšší spotřebu. S tím, že si kupují dražší věci, zbytečnosti. S tím, že si kupují věci, která jsou pasivy a stojí je jenom další a další peníze. Je to jako roztáčející se spirála osobní spotřeby.
Kolik vám bude stačit
Kolik by si měl člověk ze svého příjmu být schopen odkládat a investovat? Šťastný začátek bude alespoň 10%. Jsem skálopevně přesvědčen, že pokud člověk odkládá 10% ze svého příjmu a začne to dělat systematicky, po nějakém čase si na to zvykne a ve skutečnosti ani nepozná rozdíl ve svojí životní úrovni oproti stavu před odkládáním těchto 10%.
Pokud je vám tedy 18-30 let, bude podle mého názoru dobrý tah a dobrý začátek odkládat si 10-20% ze svého příjmu. Co s penězi udělat bych nechal na jiný článek. Pokud jste člověk, který vydělává nejméně průměrnou mzdu a je vám již více než třicet let, byl bych na sebe přísnější a odkládal bych si nejméně 20%, ideálně 30% ze svého příjmu. Osobně jsem schopen odkládat až 50% svého příjmu, ale každý se nacházíme v nějaké situaci, takže to uvádím pouze jako možnost.
Žijeme jenom jednou? Ale jistě!
Pokud se chcete mít v životě dobře, je třeba užívat si dnešek i plánovat do budoucna. Toto musí být v rovnováze. Není jiná cesta k blahobytu a finanční nezávislosti, než že budete část peněz systematicky odkládat a racionálně investovat. Pokud se k tomu přidá ještě další zázrak, který se jmenuje složený úrok, jste na nejlepší cestě k vytyčeným cílům.
Rozšíření článku o praktickou ukázku
Tento článek jsem po četných dotazech rozšířil o praktickou ukázku. Na obrázku vidíte model toho, jak by to vypadalo v číslech, pokud vaším cílem je zajistit se do budoucna. Všichni již asi tušíte, že našemu státu došly peníze a na solidní státní penze do budoucna peníze nebudou. Nebude kde je brát (viz demografická křivka).
Na obrázku pod článkem vidíte následující situaci:
- Je mi 30 let
- Mám čistý příjem 25.000,-Kč
- Odkládám si měsíčně 15% z čistého příjmu
- V 60 letech mám portfolio o hodnotě 4,6 milionu Kč
- To mi poskytuje měsíční rentu 23.000,-Kč, kterou si mohu vyplácet až do mých požehnaných 80tých narozenin
Napište mi prosím třeba na můj email janhysek@seznam.cz jaké máte zkušenosti s tímto základním pravidlem a jak se vám jej daří dodržovat. Budu se těšit!
Můžete mi napsat na janhysek(zav)seznam.cz
Najdete mne také na Fb https://www.facebook.com/akciecz