Šiška: Řecko – pozdě bycha honiti
Řecko – pozdě bycha honiti
Poslední dobou je to ve zprávách samé Řecko. Řecko tohleto a Řecko támhleto. Největší „mozky“ eurozóny, dámy a pánové v Evropské centrální bance a Mezinárodním měnovém fondu berou všechny svoje rozumy do hrsti a snaží se pro Řecko vymyslet záchranný plán. Kde ale byli všichni, když se Řekové do problémů dostávali? Pravděpodobně se hádali na golfu, jestli vzít osmičku nebo sedmičku železo.
Záchranné balíčky z EU přicházejí s křížkem po funuse. Objektivně – kdo z vás by investoval peníze do firmy, která musí platit více než 30% úrok na dvouletou půjčku? Já tedy rozhodně ne. A myslím si, že každý člověk, který používá selský rozum, by jednal podobně. Nikoliv však pan Trichet a jemu podobní. Ale co, z cizího krev neteče. Miliardy z nouzových fondů EU stejně zaplatí řadoví občané. Občas jsem opravdu rád, Česká Republika v eurozóně není.
Nabízí se otázka, jestli je Řecko další ze skupiny příliš velkých na to, aby padlo. Podle EU ano, podle mě ne. Pokud nějaký subjekt špatně hospodaří, tak by se s ním trh měl vypořádat sám. Když si můj soused otevře stánek se zmrzlinou na Severním pólu a zkrachuje, tak mu přece také nikdo nepřispěchá na „pomoc“ s půjčkou. Stejně tak na trhu nemá co dělat banka, která špatně investuje svoje prostředky. Jaký je mezi nimi rozdíl? Ve dvou věcech. Za prvé, že manažeři v bance vědí, že zbankrotovat nikdy nemohou, protože jim vláda nakonec vždycky pomůže. Což jim samo o sobě ponechává volnou ruku v investování do riskantních aktiv – například do řeckých dluhopisů. Za druhé, i kdyby náhodou vláda nepomohla, tak jim stejně žádný trest nehrozí a odnesou to pouze obyčejní lidé, protože přijdou o svoje vklady. To samé platí i o Řecku. Nebýt úporné snahy Bruselu, tak by Řecko už dávno zbankrotovalo a trh by se s tím prostě vypořádal po svém.
Místo toho jsou do Řecka nalévány peníze, které by se mnohem lépe daly využít jinde. Řecko padne. Jen jde o to, kdy a kolik to bude stát. Čím dříve se tak stane, tím lépe pro Evropu. Možní padne i pár evropských bank, ale jak jsem už říkal, pokud špatně investovaly, tak na trhu nemají své místo. Možná nastane další ekonomická krize. Euro možná oslabí, možná se rozpadne eurozóna. Ale Země se bude točit dál a Trichet si bude pořád myslet, že těch peněz pro Řecko bylo málo…
Využíváme První CZ reklamní systém pro podnikatele a investory i-marketing.cz.