Sociální půjčky
Štítky:
sociální půjčky | peer-to-peer lending | P2P | banky | úroky
Je to relativně nová služba, která me zaujala již asi před pěti lety a o které jsem sám uvažoval, že bych ji na našem území spustil. Nakonec jsem nesebral odvahu a energii a první moje obava byla ta, co na to česká legislativa a zda je něco takového v Čechách realizovatelného ve vztahu k ČNB. Ta je dost možná nejpřísnějším regulátorem trhu na světě. Službě se ale velmi dobře daří v zahraničí. Je zde řeč o sociálních půjčkách - peer-to-peer lending (P2P).
Sociální půjčky
Sociální půjčky jsou relativně nová oblast a přitom to může být velmi zajímavé a výhodné pro obě strany. Někdo potřebuje půjčit za výhodných podmínek a jiný chce zase zhodnotit svůj kapitál. Běžných 10% může být zajímavých pro obě strany. Za tím účelem tedy vznikly jakési aukční servery, kde se místo zboží obchoduje s financemi resp. s úroky. Vtip je v tom, že tím obejdete banku a spojíte tak dlužníka a věřitele přímo. Tím se pochopitelně značně ušetří za banku (všichni víme jak si tuzemské banky mastí kapsu, že?) a dlužník získá solidní úrok a ten zůstane (téměř) celý jako zisk věřiteli. Jednoduché.
Samozřejmě to má svá rizika, asi jako všechno. Stejně jako banka musíte počítat s tím, že část dlužníků bude mít problém se splácením. Stejně jako banka to můžete vyřešit diverzifikováním vašich půjček. Pochopitelně je třeba smlouva.
Nové možnosti
Tomuto mladému a já věřím že perspektivnímu oboru se začíná dařit a tak vás jistě nepřekvapí, že už vznikají třeba hedgeové fondy či podílové fondy, které se na P2P specializují.
Tak co? Skutečně ty banky tak moc potřebujeme?
Jan Hýsek, jhy(z)jhy.cz
Doporučení
Využíváme CzechNet.org.
Diskusní téma: Sociální půjčky
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.