Začínáme: Riziko, výnos, likvidita
Štítky:
riziko | výnos | likvidita | začátečníci | Michal Černocký
V minulém díle Proč investovat? jsme si vysvětlili proč je dobré investovat. V dnešním díle se již posuneme a za předpokladu, že jste zdolali otázku nad problematikou zda-li vůbec chci investovat, se začneme zabývat konkrétně investicí. Pod slovem investice si můžeme vybavit například koupě nového stroje do firmy, kdy firma investuje peníze do výroby a podle plánu očekává nějakou návratnost a výnosnost z této investice. Když rodina koupí osobní automobil, je to také investice, můžeme jezdit na dovolenou a již nemusíme chodit pěšky, ušetříme si tak čas, ovšem za cenu pohonné hmoty.
Chci investovat, abych vydělal peníze. To je jedna z hlavních motivací, proč se většina lidí rozhodne pro investování. Vidina zisku nám připadá velice lákavá, je však potřeba vnímat všechny faktory které se točí kolem investování. V první řadě je třeba chápat riziko. Osobně znám spoustu lidí, kteří si s rizikem investic nikdy nelámali hlavu a své peníze tak ponechali na pospas trhu. S investováním je také spojen tzv. „Zlatý investiční trojúhelník“ na kterém se vysvětluje riziko a jeho vztah k likviditě a výnosu.
Riziko se odvíjí od vlastnosti cenného papíru, pokud máme peníze na termínovaném vkladu riziko bude minimální, pokud ovšem chceme peníze uložit do akcií, může se třeba změnit ekonomická situace ve firmě a můžeme přijít velmi rychle o všechny peníze. Likvidita je schopnost, nebo také rychlost za jakou můžeme cenný papír převést zpět na peníze. Výnos je zisk z daného finančního instrumentu. Na zlatém trojúhelníku si tedy vysvětlíme následující zákonitosti. Pokud od investice požadujeme větší potencionální výnos (například máme v plánu investovat do akcií) rozhodneme se tímto podstoupit větší riziko (stát se může cokoliv, náhle změny na trzích, trend se může otočit proti nám, firma oznámí ukončení vyplácení dividendy apod.). Pokud chceme přijímat co nejmenší riziko, uložíme peníze v bance na spořící účet, nebo na termínovaný vklad, kde máme peníze státem pojištěné. Těmto vkladům se ale také přizpůsobí potencionální výnos – tedy čím menší riziko podstupujeme, tím nižší výnos můžeme očekávat.
Současně se Zlatým investičním trojúhelníkem se také uvádí definice - Na světě neexistuje žádná investice, která je optimální, ze všech tří pohledů. Pokud Vám někdo takovou investici nabízí, jedná se určitě o podvod.
Michal Černocký
michal.cernocky(z)akciecz.cz
Využíváme První CZ reklamní systém pro podnikatele a investory CzechNet.org.